Od září do prosince jsme pro naše žáky zorganizovali několik preventivních programů a aktivit, které vedou ke snížení nežádoucích jevů a závislosti.
Hned na začátku září se žáci 6. ročníku zúčastnili adaptačního kurzu, kde spolu s paní učitelkou třídní a výchovnou poradkyní strávili tři programem naplněné dny. Vzájemně se poznávali a upevňovali vzájemné vztahy.
Měsíc říjen byl nabitý aktivitami různého druhu.
Začátek měsíce byl věnovaný projektovému dni s názvem Den Nezávislosti, kde se třídy spolu s třídními učiteli věnovali různým druhům závislosti, hledali řešení, jak se jim vyhnout nebo popřípadě, kde najít pomoc. Vzájemná prezentace byla pro všechny zúčastněné poučná.
V další prevenci závislosti jsme pokračovali již za tři dny v 7. a 8. ročníku, a to ve spolupráci s PČR na téma drogy a jiné návykové látky. Naši školu navštívily dvě policistky, které interaktivně vedly besedu na toto téma a 9. ročník prošel také prevencí v rámci sexuální výchovy s názvem HIV, AIDS a HPV tentokrát prostřednictvím online prevence. Na základě nabídky z MAP Ostrava, využíváme i tyto programy. Jednou z nich byla i čtenářská dílna pro žáky devátého ročníku s názvem Kapuce od mikiny, kde žáci četli a rozebírali jednu ze sbírky povídek, věnovanou hledání vlastní identity v současném světě.
Konec října byl věnován zdravému životnímu stylu a prevenci kouření ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí pro 6. třídu. Žáci se dozvěděli o tom, jak se správně stravovat, poskládali si potravinou pyramidu, poznávali různé druhy luštěnin, semínek a jiných plodů, poznali, kolik cukru se nachází ve slazených nápojích. Druhá část programu byla věnována škodlivosti kouření.
V listopadu jsme také nezaháleli. Opět ve spolupráci s MAP Ostrava k nám přijelo divadlo s hrou zvanou Smeč. Představení proběhlo pro žáky 8. ročníku a bylo věnováno těžkému tématu vztahů v rodině. Žáci mohli do programu aktivně zasahovat a měnit děj. Nakonec také vypracovávali zadané úkoly, které vedly k uvědomění si důležitosti rodiny a vztahů mezi jednotlivými členy.
Ekologickou tématiku jsme podpořili přednáškami formou ODIS busu, které se zúčastnili žáci 4. a 7. ročníku.
S podporou PPP Ostrava-Poruba jsme také zařadili intervenční program pro 6. ročník, kde ve spolupráci s panem metodikem se s paní učitelkou třídní věnují vedení třídnických hodin a práce s třídou v 3 dvouhodinových blocích.
V prosinci jsme již stihli také preventivní program opět ve spolupráci s KHS na téma Hrou proti AIDS pro 8. a 9. ročníky. Cílem programu bylo osvojit si základní znalosti o možnostech přenosu viru HIV a ostatních pohlavně přenosných nemocích, o ochraně před nežádoucím těhotenstvím a přemýšlet o vlastních postojích v možných rizikových situacích.